avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Radiat masina fara acte si fara nr
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Radiat masina fara acte si fara nr

Cum pot sa o radiez de la impozit daca am pierdut urma masini??
Cel mai recent răspuns: Antonia melissa , utilizator 13:10, 8 August 2018
Aveti contractul de vanzare -cumapare?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca precizati circumstantele in care ati pierdut urma masinii,incercam sa va raspundem
Precizarile dv sunt mult pre vagi pentru a intelege daca detineti contract vanzare cumparare legal incheiat sau concret modalitatea in care ati instrainat vehiculul
Reveniti cu detalii relevante
Buna ziua situatie e urmatoarea eu si sotu am dat masina cumnatului meu iar el ne.a dato pe a lui noua noi am radiat masina de la el si am inscriso pe noi in schimb el pe a noastra a vanduto mai departe asa masina dacia1300 an de fabricatie 1978 a ajuns din arad la timisoara .nu stiu unde e masina acum dar stiu ca platesc impozit de mai bn de 10 ani pt o masina pe care nu o mai am ce pot face va multumesc anticipat
Ultima modificare: Marți, 7 August 2018
Antonia melissa, utilizator
Daca nu gresesc sunt urmatoarele variante :
1.Cu contractul de vanzare cumparare mergeti la fisc si o scoateti si automat din partida dumneavoastra si ei o s-o treaca in partida noului proprietar...Apoi faceti o notificare catre serviciul inmatriculari trimisa postal cu confirmare de primire prin care sesizati neinscrierea autoturismului in termenul legal stabilit.... Au intervenit modificari semnificative privind obligtivitatea inmatricularii...

2. In instanta puteti sa obtineti obligatia prin hotarare judecatoreasca a radierii si inscrierii autoturismului de catre noul proprietar prin obligatia de a face ...

Consultati un avocat care sa va ajute ca aici nu primiti decat sfaturi cam ce cale sa urmati dar nu si rezolvarea problemei
Ultima modificare: Marți, 7 August 2018
DenisRif, utilizator
Nu am contract de vanzare cumparare si nu stiu pe cn sa dau in judecata daca nu stiu la cn e masina

Alte discuții în legătură

Cum radiez fiscal masina costelpandele costelpandele buna ziua in urma cu un am am cumparat o masina toate actele in regula am inscriso la primarie totul in regula dar in perioada urmatoare am avariato destul ... (vezi toată discuția)
Radiere autoturism la politie corad corad Buna ziua, dupa cum spune si titlul, vreau sa vand un autoturism, cunosc procedura de radiere la administratia fiscala, dar legea este atat de vaga cu privire ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu un auto inscris la primarie dar care nu mai e inscris la serviciul inmatriculari marioaramuntean marioaramuntean Ce se intampla cu un auto inscris la primarie dar care nu mai e inscris la Serviciul Inmatriculari deoarece proprietatul a venit si a declarant ca masina e ... (vezi toată discuția)