Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA extern
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA extern

Buna ziua,
Recuperarea TVA-ului extern se poate face si daca societatea efectueaza in tara respectiva curse ocazionale internationale de calatori? Multumesc anticipat.
Da, transportul international de persoane este operatiune scutita cu drept de deducere al TVA.

Norme Cod Fiscal:

73. (1) Conform art. 302 alin. (2) din Codul fiscal, persoana impozabilă stabilită în România poate beneficia de rambursarea taxei pe valoarea adăugată aferente importurilor și achizițiilor de bunuri/servicii, efectuate în alt stat membru, denumit în continuare stat membru de rambursare, în condițiile și conform procedurilor stabilite de legislația statului respectiv, care transpune prevederile Directivei 2008/9/CE și ale Directivei 2010/66/UE.

(2) Dreptul la rambursarea taxei aferente achizițiilor este determinat conform legislației din statul membru de rambursare.

(3) Pentru a fi eligibilă pentru rambursare în statul membru de rambursare, o persoană impozabilă stabilită în România trebuie să efectueze operațiuni care dau dreptul de deducere în România. În cazul în care o persoană impozabilă efectuează în România atât operațiuni care dau drept de deducere, cât și operațiuni care nu dau drept de deducere, statul membru de rambursare poate rambursa numai acea parte din TVA rambursabilă care corespunde operațiunilor cu drept de deducere.

Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc!