Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incalcare clauza de confidentialitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incalcare clauza de confidentialitate

Buna ziua.

Lurcrez la o companie de outsourcing. Aceasta firma are contract cu alta firma mai mare si se ocupa de clientii acesteia.

Recent, vorbind pe chat cu unul dintre clientii firmei, am descoperit ca mai lucrase acolo inainte. M-a intrebat daca o managera mai lucreaza acolo si i-am spus ca a plecat acum o saptamana.

Activitatea mea se desfasoara pe chat si email.

Acum superiorii vor sa imi dea avertisment si posibil comisie de disciplina pentru divulgarea de informatii confidentiale.

Este legal acest lucru? Nu imi amintesc ca in contractul de munca sa mi se fi interzis sa divulg cand pleaca un angajat ci doar lucruri legate de activitatea firmei)
Ati semnat vreo clauza de confidentialitate in acest sens?
nu
Teoretic,nu aveti de ce sa fiti sanctionat ... insa , practic posibil ca da, chiar daca s-ar incalca legislatia de catre angajator.