Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Trecere frontiera cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Trecere frontiera cu minor

Buna ziua.
In urma divortului fiul nostru a ramas in custodia mea. Tatal are program de vizita sambata SAU duminica, in prima si a treia saptamana din luna.(El nu vine decat o data la 2-3 ani si nu pastreaza legatura cu minorul, dar asta e alta poveste). Acum vreau sa plec cu copilul in vacanta in afara tarii (am mai fost plecati), insa plecarea este in duminica din a treia saptamana a lunii, week-end in care tatal ar trebui sa il viziteze sambata sau duminica. Intrebarea mea este daca voi avea probleme la aeroport cu trecerea frontierei.? Va multumesc!
Nu veti avea probleme la aeroport daca dvs. aveti custodia exclusiva. Bine ar fi sa vorbiti cu tatal legat de acest aspect.
Asa era normal! Eu l-am anuntat, l-am rugat sa imi dea o procura pentru a fi sigura ca nu exista probleme, insa refuza orice fel de comunicare atat cu mine cat si cu fiul nostru.
Prin hotarare judecatoreasca vi s-a acordat sau nu custodia exclusiva asupra copilului? Daca da, nu aveti nevoie de procura de la el. Daca nu, aveti nevoie de procura. Daca nu va da procura, atunci puteti formula o cerere avand ca obiect ordonanta de urgenta catre judecatoria de la domiciliul dvs. prin care sa solicitati suplinirea de catre instanta a acordului tatalui cu privire la deplasarea in strainatate.
Custodia mi-a fost acordata mie in urma cu 10 ani, la divort.
Intrebarea mea e generata de un vames care mi-a spus anul trecut ca ar fi bine sa nu ies din tara pe programul de vizita al tatalui. Poate era dansul prea generos :)