Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asocierea la o srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asocierea la o srl

o srl c are ca activitate taximetria si detine 3 locuri, respectiv trei masini doreste ca cedeze un loc altcuiva. intrebarea mea este cum este posibila realizarea acestui lucru, tinand cont de faptul ca locurile(autorizatiile de taxi) nu sunt liberalizate. exista posibilitatea asocierii unei alte persoane (fizice) la societate, care apoi sa paraseasca societatea cu o masina si un loc? sau chiar fara sa paraseasca ulterior aceasta societate, care sunt riscurile acestei "asocieri"? se doreste o derulare `independenta` a activitatii detinatorului initial al societatii, care apoi sa ramana doar cu 2/3 din firma respectiva si a celui ce dobandeste restul. cum s poate proceda?
flutulash, utilizator