Forum AvocatNet Italia Legislatia muncii si probleme ... Cabotaj Italia
Discuție deschisă în Legislatia muncii si probleme conexe

Cabotaj Italia

Buna ziua!
Acum 3 saptamani mi am infiintat o firma de transport marfa in Romania. Detin o autoutilitara de 3,5 tone cu care transport mobila ptr un magazin italian. Marfa se transporta doar pe teritoriul Italiei. Mentionez ca avand masina de 3,5 tone nu am obligatia sa am manager de transport, sau tahograf sau copie conforma si licenta de la ARR, doar daca depasesc 3,5 tone per ansamblu sau vehicul
Zilele acestea am fost o oprita de politia din Italia si am fost amendata ptr cabotaj iar marfa si autoutilitara au fost confiscate de autoritati 3 luni.
Ce pot face sa fiu in acord cu legea Italiana ptr cabotaj, iar eu sa pot continua activitatea de transport mobila ptr clientul meu?
CHIRILA ADINA, utilizator