avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Juridic - legalizare hotărâre judecătorească
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Juridic - legalizare hotărâre judecătorească

Unde pot legaliza o hotărâre judecătorească? Mai depinde de avocat?
Ultima modificare: Miercuri, 8 August 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Emilian Ion , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 14:03, 27 Iulie 2021
Hotararea judecatoreasca se legalizeaza la instanta care a pronuntat-o .Puteti apela la av sau puteti face acest demers singura.Succes.
Formulați cerere de legalizare și achiziționați o taxă de timbru în valoare de 5 lei.
Buna ziua, Nu depinde de avocat. Personal faceti cerere dupa urmatorul model:


DOMNULE PREŞEDINTE/A,




Subsemnatul(a)…………………………………, domiciliat(ă) în …………………………………………………………, în calitate de ……………………., în cauza ce formează obiectul dosarului cu numărul …………………….., aflat pe rolul Judecătoriei ......, vă rog să-mi aprobaţi eliberarea hotărârii judecătoreşti pronunţată în cauză cu nr. ......., cu menţiunea „definitivă”.

Timbrez cererea cu ……………..lei taxă judiciară de timbru.



Data, Semnătura,
……………….. …………………




Domnului/doamnei Preşedinte/a al Judecătoriei ......
Aceasta cerere o depuneti la registratura judecatoriei ....
SUCCES
Buna ziua! Va multumesc ptr raspuns.Ce nu am mentionat eu este ca eu am deja hotararea primita prin posta la terminarea procesului,insa cineva mi.a spus ca trebuie sa aiva o anumita stampila "patrata " in care scrie "mențiune definitiva "

Ultima modificare: Duminică, 19 August 2018
CaradeanuMihaela, utilizator
Mergeți la instanța care a pronunțat-o cu o cerere de legalizare, însoțită de hotărâre și o taxă de timbru de 5 lei.

Alte discuții în legătură

Investire sentinta MihaDrag MihaDrag buna seara .Am si eu o intrebare legata de sentinta data de tribunal care trebuie investita daca ma exprim corect in definitiva si irevocabila .Suntem o ... (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca definitiva monalisaalina monalisaalina Care este exact procedura pt ca o hotarare judecatoreasca s aramana definitiva?adica dupa ce a trecut perioada in care putea fi contestata?trebuie mers la ... (vezi toată discuția)
Copii legalizate hotarare judecatoreasca MagisterLudi MagisterLudi Buna ziua Datorita ajutorului primit pe acest site, am reuist sa depun cerere de indreptare eroare materiala in urma unei hotarari a Judecatoriei Sect. 5 ... (vezi toată discuția)