Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Juridic - legalizare hotărâre judecătorească
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Juridic - legalizare hotărâre judecătorească

Unde pot legaliza o hotărâre judecătorească? Mai depinde de avocat?
Manuela Rășină, administrator
Hotararea judecatoreasca se legalizeaza la instanta care a pronuntat-o .Puteti apela la av sau puteti face acest demers singura.Succes.
Formulați cerere de legalizare și achiziționați o taxă de timbru în valoare de 5 lei.
Buna ziua, Nu depinde de avocat. Personal faceti cerere dupa urmatorul model:

DOMNULE PREŞEDINTE/A,

Subsemnatul(a)…………………………………, domiciliat(ă) în …………………………………………………………, în calitate de ……………………., în cauza ce formează obiectul dosarului cu numărul …………………….., aflat pe rolul Judecătoriei ......, vă rog să-mi aprobaţi eliberarea hotărârii judecătoreşti pronunţată în cauză cu nr. ......., cu menţiunea „definitivă”.

Timbrez cererea cu ……………..lei taxă judiciară de timbru.

Data, Semnătura,
……………….. …………………

Domnului/doamnei Preşedinte/a al Judecătoriei ......
Aceasta cerere o depuneti la registratura judecatoriei ....
SUCCES
Buna ziua! Va multumesc ptr raspuns.Ce nu am mentionat eu este ca eu am deja hotararea primita prin posta la terminarea procesului,insa cineva mi.a spus ca trebuie sa aiva o anumita stampila "patrata " in care scrie "mențiune definitiva "

CaradeanuMihaela, utilizator
Mergeți la instanța care a pronunțat-o cu o cerere de legalizare, însoțită de hotărâre și o taxă de timbru de 5 lei.