Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hotarare judecatoreasca definitiva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hotarare judecatoreasca definitiva

Care este exact procedura pt ca o hotarare judecatoreasca s aramana definitiva?adica dupa ce a trecut perioada in care putea fi contestata?trebuie mers la arhiva ,platita vreo taxa...
multumesc
Hotararea devine definitiva fara vreo procedura speciala, fie prin neexercitarea apelului in termen, fie prin judecarea apelului.
Nu trebuie sa faceti dvs. nimic pentru ca ea sa devina definitiva.
Pentu a obtine insa o copie a hotararii cu mentiune definitiva, trebuie sa cereti aceasta copie la arhiva judecatoriei/tribunalului care a pronuntat hotararea.
Bine,deci ca sa folosesc copia hotararii ramasa definitiva si irevocabila,trebuie sa o legalizez?ca mi s-a spus de o procedura ce cuprinde:o cerere,o taxa de timbru,un timbri judicia..etc...
Da, trebuie sa o legalizati cu mentiunea definitiva si irevocabila. Pentru asta trebuie sa faceti o cerere de legalizare, la care atasati o taxa judiciara de timbru de 2 lei si un timbru judiciar de 0,15 lei, precum si copia sentintei ce o doriti legalizata.
In general se elibereaza in aceeasi zi insa depinde de instanta.
Succes.
Multumesc frumos.
Cu respect,Monalisa