Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repercursiuni schimbare Cod COR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repercursiuni schimbare Cod COR

Buna ziua, tocmai am aflat ca firma la care sunt angajata vrea sa schimbe codul COR tuturor angajatilor din 214461 (inginer in cercetare..) in 215313 (consilier tehnic). Imi puteti spune ce repercursiuni ar fi in viitor?
In sensul ca ma va afecta la pensie? Poate angajatorul sa schimbe codul COR fara acordul meu?
Functiile nu afecteaza pensia .... poate sa va treaca si muncitor necalificat, intrucat pensia nu se raporteaza la functia detinuta.

Codul COR se poate schimba fara acordul dvs., insa nu si functia .. Ce ati mentionat dvs in mesaj este vorba despre modificarea functiei.
Multumesc pt raspunsul prompt. Imi puteti da mai multe detalii legate de schimbarea functiei, va rog? Daca se schimba codul COR se modifica si fisa postului, nu? Eu sunt obligata sa accept toate schimbarile?
Schimbarea functiei presupune incheierea un act aditional la c.i.m. care prevede ca se modifica functia din ..... in ......, incepand cu data de .....

Art. 41alin.1 din Codul Muncii prevede expres ca, contractul individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor,

Odata cu modificarea functiei se modifica si fisa postului .