avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda vine la adresa din CI sau la cea din viza de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda vine la adresa din CI sau la cea din viza de flotant?

Buna ziua,

Daca am adresa din CI intr-un oras, dar eu locuiesc intr-un alt oras, unde am de ceva timp viza de flotant, si am primit o amenda ( nu de circulatie, si nu mi-a fost inmanata ), unde ar trebui sa vina aceasta amenda?
In cazul in care vine la adresa din CI, si nu la cea de pe viza de flotant, daca nu o ridic intr-o anumita perioada de timp se anuleaza PV?

Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 9 August 2018
Catalin1706, utilizator
Cel mai recent răspuns: Catalin1706 , utilizator 17:17, 10 August 2018
Nu se anulează... se pune in executare la ANAF
Amenda se comunica la adresa de domiciliu
Daca nu achitati in termenul prevazut,recuperarea amenzii este declinata serviciului debite in urmarire care va deschide dosar de urmarire si in impunerea anuala 2019 va consemna si amenda
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Pai si daca eu nu locuiesc la adresa din CI, ci unde am viza de flotant, cum as putea eu sa ridic amenda de la posta? Cum as putea sa stiu ca a venit? Nu ar fi normal ca amenda sa vina acolo unde eu am adresa din viza de flotant ?

Multumesc!
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Pai si daca eu nu locuiesc la adresa din CI, ci unde am viza de flotant, cum as putea eu sa ridic amenda de la posta? Cum as putea sa stiu ca a venit? Nu ar fi normal ca amenda sa vina acolo unde eu am adresa din viza de flotant ?

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare domiciliu ->efecte asupra procesului judiciar carlitosbest carlitosbest Am doua intrebari: 1. Daca cand a fost introdusa actiunea aveam un domiciliu (actiunea s-a introdus la instanta de pe raza domiciuliului cu viza de flotant) ... (vezi toată discuția)
Amenda viza de flotant George_Mihailov George_Mihailov Sunt student in anul 1 in constanta si am primit intr-o seara amenda pentru viza de flotant...politistul nu s-a legitimat cand m-a oprit pe strada....ca urmare ... (vezi toată discuția)
Proces verbal nesemnat intocmit de agent politia locala mickos mickos Buna seara.Am oprit pentru 30 secunde in apropierea unei statii de autobuz.Imediat din spatele meu a venit o masina de la politia locala,a tras in fata mea, a ... (vezi toată discuția)