Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda vine la adresa din CI sau la cea din viza de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda vine la adresa din CI sau la cea din viza de flotant?

Buna ziua,

Daca am adresa din CI intr-un oras, dar eu locuiesc intr-un alt oras, unde am de ceva timp viza de flotant, si am primit o amenda ( nu de circulatie, si nu mi-a fost inmanata ), unde ar trebui sa vina aceasta amenda?
In cazul in care vine la adresa din CI, si nu la cea de pe viza de flotant, daca nu o ridic intr-o anumita perioada de timp se anuleaza PV?

Multumesc!
Catalin1706, utilizator
Nu se anulează... se pune in executare la ANAF
Amenda se comunica la adresa de domiciliu
Daca nu achitati in termenul prevazut,recuperarea amenzii este declinata serviciului debite in urmarire care va deschide dosar de urmarire si in impunerea anuala 2019 va consemna si amenda
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Pai si daca eu nu locuiesc la adresa din CI, ci unde am viza de flotant, cum as putea eu sa ridic amenda de la posta? Cum as putea sa stiu ca a venit? Nu ar fi normal ca amenda sa vina acolo unde eu am adresa din viza de flotant ?

Multumesc!
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Pai si daca eu nu locuiesc la adresa din CI, ci unde am viza de flotant, cum as putea eu sa ridic amenda de la posta? Cum as putea sa stiu ca a venit? Nu ar fi normal ca amenda sa vina acolo unde eu am adresa din viza de flotant ?

Multumesc!