Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casătorie cu un cetățean nepalez
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casătorie cu un cetățean nepalez

"""Buna ziua, problema mea pe scurt este ca am fost casatorit intro tara straina cu o nepaleza si sunt venit in Romania de aproximativ 2 luni cu sotia mea.As dori sa stiu de ce acte am nevoie pentru a face Inregistrarea casatoriei.Actele care le are, sunt urmatoarele:
-Actul de casatorie (Original cu apostila+copie+tradus)
-Passaport (nepalez)
-Certificatul de Nastere (original si traducerea cu stampila de la un notar public)Tin sa mentionez ca Ceritificatul de Nastere original nu este unul nou este dinacela mic galben vechi.
Care ar fi pasi exacti care ar trebuie sa-i fac pentru inregistrarea casatoriei si unde ar trebui sa merg?
Multumesc Anticipat.""""
Am nevoie de un avocat să mă contacteze în legătură cu problema mea de mai sus.
In România unde aveți domiciliul?
Mergeti la starea civila une aveti domiciliul si solicitati transcrierea certificatului de casatorie, cel nepalez trebuie sa fie supralegalizat ( apostilat ), tradus si legalizat. Documentele pentru prelungirea dreptului de sedere pentru sotie sunt relativ simple, problema este transcrierea, aceasta dureaza cam 30 zile minim, iar dreptul de sedere carea ramas este foarte scurt. O sa primiti amenda.

Mihai9104 a scris:

"""Buna ziua, problema mea pe scurt este ca am fost casatorit intro tara straina cu o nepaleza si sunt venit in Romania de aproximativ 2 luni cu sotia mea.As dori sa stiu de ce acte am nevoie pentru a face Inregistrarea casatoriei.Actele care le are, sunt urmatoarele:
-Actul de casatorie (Original cu apostila+copie+tradus)
-Passaport (nepalez)
-Certificatul de Nastere (original si traducerea cu stampila de la un notar public)Tin sa mentionez ca Ceritificatul de Nastere original nu este unul nou este dinacela mic galben vechi.
Care ar fi pasi exacti care ar trebuie sa-i fac pentru inregistrarea casatoriei si unde ar trebui sa merg?
Multumesc Anticipat.""""
Am nevoie de un avocat să mă contacteze în legătură cu problema mea de mai sus.