Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care sunt urmările când victima unei altercații, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Care sunt urmările când victima unei altercații, aflată sub influența alcoolului, are certificat cu 35 de zile de spitalizare?

Care sunt urmările la o persoana care are scos certificat de 35 zile spitalizare .Persoana fiind beată și fumata căzând în timpul unei altercație.(doar împins)
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Daca ar fi cazut singura ar fi fost exclusa raspunderea penala.
Daca a fost impinsa...inseamna ca...din acest motiv a cazut...

Daca cineva impinge o persoana de 90 de ani care se sprijina in baston si aceasta se accidenteaza va raspunde penal...
Aceeasi este situatia si in cazul dvs.
Daca se depune plangere, se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 193 alin.2 c.p.
ART. 193 c.p.
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat