Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Aviz ISU - Termoizolatie pod bloc
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Aviz ISU - Termoizolatie pod bloc

Buna ziua,

Pentru o lucrare de izolatie cu polistiren expendat in podul blocului, peste placa de beton este necesar aviz ISU? Acealasi tip/brand polistiren a fost folosit pentru placare pe fatada.

Multumesc
Avand in vedere evenimentele neplacute generate si favorizate de materialul utilizat=
polistirenul, la modernizarea energetica a imobilelor,polistirenul ca material unic nu se mai utilizeaza decat intr-o anumita varianta de placare pe suport ,fiecare rand de polistiren fiind urmat de un rand de vata minerala care nu permite propagarea riscului la incendiu
Multumesc mult pentru raspuns. Banuiesc ca detalii despre executia lucrarii in siguranta putem afla la momentul avizarii. Dar ramane intrebarea daca este necesar sau nu avizul ISU.
Este obligatoriu avizul ISU
Lucrarea se poate efectua numai in baza unui proiect intocmit de o firma autorizata.
Avizul/ autorizatia ISU se emite in baza proiectului.
Aveti nevoie si de autorizatie de ctie. de la primarie, obtinuta tot in baza proiectului respectiv.
Masurile privind securitatea si sanatatea in munca precum si masurile psi-su se mentioneaza in proiectul tehnic al lucrarii.
Executantul lucrarii intocmeste instructiuni proprii ssm, respectiv psi-su pentru acest gen de lucrari.
Multumesc mult!