Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... amanare concurs personal contractual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

amanare concurs personal contractual

Institutia publica unde.mi-am depus dosarul (functie contractuala) a publicat in ultima zi de depunere a dosarelor amanarea cu 10 zile a datei concursului cat si prelungirea cu inca 10 zile a perioadei de depunere a dosarelor pentru concurs, fara a furniza alte detalii/motivari

Au voie sa prelungeasca perioada de depunere a dosarelor in cazul amanarii concursului, sai se poate amana doar data concursului fara prelingirea perioadei de depunere a dosarelor?
art.38 Regulamentul-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzător funcţiilor contractuale şi a criteriilor de promovare în grade sau trepte profesionale imediat superioare a personalului contractual din sectorul bugetar plătit din fonduri publice

(1) În cazul în care, din motive obiective, nu se pot respecta data şi ora desfăşurării concursului:
a) concursul se amână pentru o perioadă de maximum 15 zile lucrătoare;
b) se reia procedura de organizare şi desfăşurare a acestuia dacă amânarea nu poate fi dispusă conform lit. a).

(2) În situaţia constatării necesităţii amânării concursului, autoritatea sau instituţia publică organizatoare a concursului are obligaţia:
a) anunţării, prin aceleaşi mijloace de informare, a modificărilor intervenite în desfăşurarea concursului;
b) informării candidaţilor ale căror dosare au fost înregistrate, dacă este cazul, prin orice mijloc de informare care poate fi dovedit.
Citisem deja textul respectiv, insa intrebarea e daca se poate amana si termenul de depunere al dosarelor sau doar data sustinerii concursului?
Legislatia este ambigua , in acest sens.