Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... limite teritoriale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

limite teritoriale

As dori sa stiu , cf legii 18, ce limite teritoriale se iau in considerare pt. retrocedare, sau mai exact din ce an (exemplu 1962, 1982, etc.).mentionez ca zona are carte funciara din 1872 (austro-ungaria, bucovina), iar limitele teritoriale corespund . cu respect
~ Conținut șters la cerere ~
Mai concret, in situatia in care am un litigiu privind un teren care se afla la limita intre doua unitati administrativ teritoriale, si care mi-a fost luat, desi am titlu de proprietate, in virtutea faptului ca este pe UAT vecin, ma intereseaza cum se stabilesc limitele. Cadastrul nu mi-a dat nici un raspuns(desi termenul este de 30 zile, sau 15 zile?, ca nici asta nu stiu). Ei invoca faptul ca ca s-au schimbat delimitarile administrativ teritoriale, fara sa precizeze vre-o lege sau hotarire de guvern. exista o alta impartire administrativ teritoriala dupa 1968, sau legea 18 prevede ceva in acest sens?care harti de UAT se iau in considerare? mai precis din ce an? multumiri.