avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport cu residenta in sua
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport cu residenta in sua

Cu rezidenta in SUA ( am doar green card) iar pasaportul e expirat buletinul expirat si distrus din gresala de catre mine).

Cum pot sa imi reinnoiesc pasaportul ? Cu residenta in SUA ? Se poate din Romania ?
Am incercat din state dar nu se poate fara un document neexpirat din Romania
Ultima modificare: Duminică, 12 August 2018
Diola, utilizator
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 23:54, 12 August 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cetăţenii români cu rezidenţă în străinătate nu au dreptul la buletin/carte de identitate românească.
Paşaportul la care ai dreptul se cheamă Paşaport CRDS (cetăţean român cu domiciliul în străinătate).
În acest caz, cei de la Consulat nu ar trebui să-ţi ceară cartea de identitate românească.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand trebuie sa renunti la domiciliul din romania? tuchy7 tuchy7 Exista vreo lege care sa ma oblige sa renunt la domiciliul din Romania? De cativa ani locuiesc in strainatate, dar nu am renuntat la domiciliul din Romania. ... (vezi toată discuția)
Card identitate romania business23 business23 Sunt cetatean roman nascut in Romania si detin Card de Identitate emis de catre autoritatile romane. Domiciliul de pe actul respectiv nu mai este valabil, ... (vezi toată discuția)
Carte de identitate romaneasca, domiciliul in sua rodiea10 rodiea10 Daca am cetatenie romana si americana,pot avea si Buletin de identitate romanesc?sau care este documentul ce-l pot detine in aceasta situatie?Sint in ... (vezi toată discuția)