Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport cu residenta in sua
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport cu residenta in sua

Cu rezidenta in SUA ( am doar green card) iar pasaportul e expirat buletinul expirat si distrus din gresala de catre mine).

Cum pot sa imi reinnoiesc pasaportul ? Cu residenta in SUA ? Se poate din Romania ?
Am incercat din state dar nu se poate fara un document neexpirat din Romania
Diola, utilizator
Cetăţenii români cu rezidenţă în străinătate nu au dreptul la buletin/carte de identitate românească.
Paşaportul la care ai dreptul se cheamă Paşaport CRDS (cetăţean român cu domiciliul în străinătate).
În acest caz, cei de la Consulat nu ar trebui să-ţi ceară cartea de identitate românească.