Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Split TVA, compensare de pe o zi pe alta
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Split TVA, compensare de pe o zi pe alta

Buna ziua,

Se poate compensa tva-ul split de pe o zi pe alta ?
Buna ziua,

Persoanele impozabile care intra in sistemul platii defalcate a TVA trebuie sa vireze in contul de TVA propriu in termen de 30 de zile lucratoare de la incasarea contravalorii livrarilor de bunuri/prestarilor de servicii, diferenta intre TVA aferenta incasarilor in numerar si TVA aferenta platilor in numerar efectuate intr-o zi.

Cazul 1: TVA incasata in numerar este mai mica decat TVA platita in numerar, diferenta de TVA se va transfera in contul curent din contul de TVA.

Cazul 2: TVA incasata in numerar este mai mare decat TVA platita in numerar, diferenta se va vira in contul de TVA propriu in termen de 30 zile lucratoare de la incasare.

Constantin Vera, Contabil