Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la incasare

Am urmatoarea nelamurire:

Societatea mea - TVA la incasare
1.Furnizor TVA la incasare - TVA se deduce la data plati
2.Furnizor NU aplica TVA la incasare - TVA se deduce la data plati
3.Client TVA la incasare - TVA se deduce la data incasari
4.Client NU aplica TVA la incasare - TVA se deduce la data incasari

Societatea mea - NU aplica TVA la incasare
1.Furnizor TVA la incasare - TVA se deduce la data plati
2.Furnizor NU aplica TVA la incasare - TVA se deduce la data facturi
3.Client TVA la incasare - TVA se deduce la data facturi
4.Client NU aplica TVA la incasare - TVA se deduce la data facturi

Observati:
1. Daca factura nu este incasata in 90 zile se deduce TVA in a 90-a zi

Mai sus am prezentat toate situatiile TVA la incasare si fara TVA la incasare in conditiile in care plata si incasarea se face prin transfer bancar, problema mea este in cazul platilor in numerar poate cineva sa explice in functie de cum am prezentat mai sus?
Agentii economici care aplica TVA la incasare,

- vor deduce TVA, doar cand achita furnizorul, indiferent daca prin virament bancar, numerar, compensare, cec, bilet la ordin etc.
- vor colecta TVA cand incaseaza de la client, indiferent daca prin virament bancar, numerar, numerar, compensare, cec, bilet la ordin, dar nu mai tarziu de 90 de zile

Agentii economici care nu aplica TVA la incasare
- vor deduce TVA daca furnizorul nu aplica TVA la incasare
- vor deduce TVA , doar atunci cand achita, daca furnizorul aplica TVA la incasare, indiferent daca prin virament bancar, numerar, compensare, cec, bilet la ordin etc.
- colecteaza TVA la data emiterii facturii

Modalitatea de incasare nu conteaza, doar data la care se considera a fi incasata, difera:
- numerar - data BF sau chitanta
- compensare - data OC
- virament bancar, cec, cambie, bilet la ordin, card - data de pe extrasul de cont
- in natura - data la care intervine faptul generator de taxa pentru livrarea/prestarea care reprezinta contrapartida pentru achiziia de bunuri/servicii efectuata.
Cornelia Tulpan, Contabil
Modalitatea de incasare nu conteaza, doar data la care se considera a fi incasata, difera:
- virament bancar, cec, cambie, bilet la ordin, card - data de pe extrasul de cont

Care este data deducerii TVA in cazul in care achit datoria catre furnizor prin girarea unui BO/CEC primit de la client. Pe extrasul meu nu apare niciuna dintre cele doua operatiuni, eu intocmesc doar un proces verbal de predare - primire a BO/CEC.
(16) În cazul în care încasarea se efectuează prin instrumente de plată de tip
transfer-debit, respectiv cec, cambie şi bilet la ordin, data încasării contravalorii
totale/parţiale a livrării de bunuri/prestării de servicii de către persoana care aplică
sistemul TVA la încasare, este:
a) data înscrisă în extrasul de cont, sau alt document asimilat acestuia, în
situaţia în care furnizorul/prestatorul care aplică sistemul TVA la încasare nu girează
instrumentul de plată, ci îl încasează/scontează. În cazul scontării instrumentului de
plată, se consideră că persoana respectivă a încasat contravaloarea integrală a
instrumentului de plată;
b) data girului, în situaţia în care furnizorul/prestatorul care aplică sistemul
TVA la încasare girează instrumentul de plată altei persoane. În acest scop se
păstrează o copie de pe instrumentul de plată care a fost girat, în care se află
menţiunea cu privire la persoana către care a fost girat instrumentul de plată.
(din ghidul emis de ANAF privind TVA la incasare)