avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate dreptul propietarului de la parter
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

dreptul propietarului de la parter

Locuiesc la parterul unui bloc cu 4 etaje; am probleme cu vecinii (si nu numai ) datorita faptului ca trec tot timpul pe langa geamul de la dormitorul copilului , la ore nepotrivite, Vorbesc tare si folosesc un limbaj vulgar. Acestia folosesc astfel trotuarul care imprejmuieste blocul-ca pe o scurtatura- si nu aleea de acces (aleea pietonala).
Cum pot legal impiedica accesul acestora (cu exceptia cazurilor deosebite ) pe acest trotuar de sub geamurile mele?
Cel mai recent răspuns: danacos , utilizator 16:05, 2 Septembrie 2020
Rebordul de garda portiunea de 0,8-1,0 m care inconjoara imobilul reprezinta parte comuna din imobil si legal poate fi utilizata de toti locatarii
Asa cum a spus Ynocentta, acel trotuar este in proprietatea tuturor locatarilor, dar poti sa ceri acordul vecinilor (a celor care nu umbla noaptea pe sub geamuri) si sa pui un gard din sarma. Eu am vazut cam peste tot asa ceva, si nici nu cred ca au intrebat.
Ultima modificare: Joi, 16 August 2018
spinoglu, utilizator
Instalatul de gard pe partea comuna este la limita legi deoarece restrictioneaza accesul.
Buna ziua.
Mă aflu în aceiași situație.
Acest gang de trecere nu este folosit doar de locatarii blocului. Ci de foarte multe persoane din alte blocuri care îl folosesc ca si scurtătură . Chiar nu exista nici o lege care să delimiteze trecerea fata de imobilul de la parter ?
spinoglu a scris:

Asa cum a spus Ynocentta, acel trotuar este in proprietatea tuturor locatarilor, dar poti sa ceri acordul vecinilor (a celor care nu umbla noaptea pe sub geamuri) si sa pui un gard din sarma. Eu am vazut cam peste tot asa ceva, si nici nu cred ca au intrebat.

Buna ziua .
Ati gasit vreo solutie ?
Mă aflu în aceiași situație.
Vă rog daca ati reusit ceva să-mi spuneți si mie.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Probleme cu vecinii scarii in care locuiesc, ajutor!!! elena1975 elena1975 Buna ziua! De 9 luni de zile m-am mutat intr-un apartament situat la parter si de atunci, nu am pic de liniste de la 5 dimineata pana seara pe la 11 cand toata ... (vezi toată discuția)
Drepturi pentru locuitorii de la parterul blocului Marie19 Marie19 Locuiesc cu chirie la parterul unui bloc de 10 ani. De cand cu pandemia, toti copiii din cartier folosesc ca loc de joaca zona verde de langa blocul nostru. ... (vezi toată discuția)
Trotuar comun in jurul blocului maranlg maranlg Locuiesc intr-un bloc cu 4 apartamente,la etaj. Vecinul de la parter a construit o anexa la bloc blocand accesul in jurul blocului astfel incat nu pot sa-mi ... (vezi toată discuția)