Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate dreptul propietarului de la parter
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

dreptul propietarului de la parter

Locuiesc la parterul unui bloc cu 4 etaje; am probleme cu vecinii (si nu numai ) datorita faptului ca trec tot timpul pe langa geamul de la dormitorul copilului , la ore nepotrivite, Vorbesc tare si folosesc un limbaj vulgar. Acestia folosesc astfel trotuarul care imprejmuieste blocul-ca pe o scurtatura- si nu aleea de acces (aleea pietonala).
Cum pot legal impiedica accesul acestora (cu exceptia cazurilor deosebite ) pe acest trotuar de sub geamurile mele?
Rebordul de garda portiunea de 0,8-1,0 m care inconjoara imobilul reprezinta parte comuna din imobil si legal poate fi utilizata de toti locatarii
Asa cum a spus Ynocentta, acel trotuar este in proprietatea tuturor locatarilor, dar poti sa ceri acordul vecinilor (a celor care nu umbla noaptea pe sub geamuri) si sa pui un gard din sarma. Eu am vazut cam peste tot asa ceva, si nici nu cred ca au intrebat.
spinoglu, utilizator
Instalatul de gard pe partea comuna este la limita legi deoarece restrictioneaza accesul.
Buna ziua.
Mă aflu în aceiași situație.
Acest gang de trecere nu este folosit doar de locatarii blocului. Ci de foarte multe persoane din alte blocuri care îl folosesc ca si scurtătură . Chiar nu exista nici o lege care să delimiteze trecerea fata de imobilul de la parter ?
spinoglu a scris:

Asa cum a spus Ynocentta, acel trotuar este in proprietatea tuturor locatarilor, dar poti sa ceri acordul vecinilor (a celor care nu umbla noaptea pe sub geamuri) si sa pui un gard din sarma. Eu am vazut cam peste tot asa ceva, si nici nu cred ca au intrebat.

Buna ziua .
Ati gasit vreo solutie ?
Mă aflu în aceiași situație.
Vă rog daca ati reusit ceva să-mi spuneți si mie.
Multumesc.