Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical

buna ziua,
Sotia mea a fost in concediu de ingrijire copil pana la 2 ani. A inceput serviciul de 2 luni. Poate sa-si ia concediu medical? Cum se plateste acest concediu?
Pentru plata concediului medical se iau face media zilnica a veniturilor pe ultimele 6 luni. pentru cele 4 luni ramase in afara serviciului poate lua o adeverinta de la Primaria care sa ateste cuantumul indemnizatie primite pe aceste luni.
Perioada de CIC pana la 2 ani este perioada asimilata stagiului de cotizare.

Adeverinta privind stagiul de cotizare o solicitati de la Agentia teritoriala de prestatii sociale.