avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Creante imobilizate in bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Creante imobilizate in bilant

Contul 267 Creante imobilizate se defalca in Bilant F10 in Imobilizari financiare si Creante. In F30 ce sume din contul 267 se preiau? Care este baza legala?
Cel mai recent răspuns: contabil.sef , utilizator 15:08, 17 August 2018
Ordin 1802/2014:

4.4.5. Imobilizări financiare
(3) Entităţile care au evidenţiate în contul de creanţe imobilizate creanţe imobilizate cu scadenţa mai mare de un an, vor prezenta în bilanţ, la imobilizări financiare, numai partea cu scadenţa mai mare de 12 luni, diferenţa urmând a fi reflectată la creanţe.


In Ordin 1802/2014 se precizeaza de bilant, iar la date informative se trec toate creanţele imobilizate. (cum nu este corelatie nici intre 4091 in stocuri in bilant si in F30 la creante).
Multumesc,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare bilant debutant2013 debutant2013 Buna ziua, SRL a incheiat in 2022 un contract de inchiriere spatiu pe 2 ani pentru desfasurarea activitatii si a platit in 2022 o garantie, echivalentul in lei ... (vezi toată discuția)
Taxa de participare la licitatie ion g ion g am platit o taxa de participare la licitatie ,licitatie pe care am castigat-o.imi puteti spune va rog,cum o inregistrez in contab.?banca pe credit cu ce ... (vezi toată discuția)
Echipamente primite gratuit Andreeabalint23 Andreeabalint23 Buna ...ma poate ajuta cineva ... plătesc un abonament lunar pt o aplicație și am primit in custodie 2 tablete pt aceasta aplicație ...la sf contractului ... (vezi toată discuția)