Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Creante imobilizate in bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Creante imobilizate in bilant

Contul 267 Creante imobilizate se defalca in Bilant F10 in Imobilizari financiare si Creante. In F30 ce sume din contul 267 se preiau? Care este baza legala?
Ordin 1802/2014:

4.4.5. Imobilizări financiare
(3) Entităţile care au evidenţiate în contul de creanţe imobilizate creanţe imobilizate cu scadenţa mai mare de un an, vor prezenta în bilanţ, la imobilizări financiare, numai partea cu scadenţa mai mare de 12 luni, diferenţa urmând a fi reflectată la creanţe.

In Ordin 1802/2014 se precizeaza de bilant, iar la date informative se trec toate creanţele imobilizate. (cum nu este corelatie nici intre 4091 in stocuri in bilant si in F30 la creante).
Multumesc,