Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu inundatie si administrator necooperant
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu inundatie si administrator necooperant

Am fost inundat de catre vecinul de deasupra incepand cu data de 14, problema este in bucatarie si persista de atunci, vecinului de deasupra probabil i s-a spart o teava sau a uitat apa deschisa. Problema este ca vecinul nu a fost de acasa de atunci, nimeni nu are cum sa dea de el(aparent ar fi in spital).
Am apelat la administratorul blocului pentru a inchide apa pe colana, dar dansul refuza sa ma ajute in aceasta privinta.
Tavanul a inceput sa se crape, iar infiltrarea apei este pe un pilon de rezistenta al blocului, etaj superior.
Precizez ca sunt chirias, nu proprietar.
La ce autoritate sau institutie as putea apela in legatura cu acestea?

Va multumesc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ati anuntat proprietarul?
In calitate de chirias,primul pas informati oficial proprietarul spatiului
Reprezentantul asociatiei de proprietari nu este administratorul de imobil,ci presedintele de asociatie
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei cu limita de competenta de executie
Nu este obligat administratorul de imobil sa intervina primul in situatii speciale
Proprietarul apartamentului sau vecinii ar trebui sa cunoasca cine detine cheia de acces la subsolul tehnic al imobilului/scarii, pentru a putea restrictiona provizoriu furnizarea apei
Concomitent trebuiesc desfasurate demersuri pentru identificare sursa inundatie,poate fi vorba despre defectiune la parte comuna si raspunde asociatia de proprietari,poate fi vorba despre instalatie parte individuala si responsabil este proprietarul apartamentului
Proprietarul nu are familie,apartinatori?