Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... PROCEDURA
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

PROCEDURA

Proprietarul unui apartament de la parter este inundat de vecinul de deasupra datorita unei teve sparte in pardoseala de beton a baii acestuia. De 10 ani toate reclamatiile la administratie au ramas fara rezultat fiinca vecinul de la etajul 1 este "bastan".
Care este procedura prin care acesta poate fi obligat sa/si remedieze defectiunea iar proprietarul de la parter sa fie despagubit pentru repetatele zugraveli si tencuieli ale tavanului ?
1. Proprietarul de la parter sa-si faca o asigurare facultativa;
2. Sa-l actioneze in judecata pe vecinul de deasupra.

Asociatia nu poate fi arbitru intre proprietari deoarece are in atributii numai administrarea proprietatii comune, nu si relatiile intre proprietari.
Pentru ca sunteti inundat, apelati la administrator sa inchida apa pe colana respectiva pana la remedierea defectiunii. Sa caute un instalator si sa remedieze defectiunea.