Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere sub influenta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere sub influenta

Buna ziua am fost depistat cu 0.68 in aer exprimat , am fost cooperant nu am alte probleme in spate ,nu a fost vorba de accident . Vroiam sa imi spuna cineva care e cea mai grea pedeapsa posibila si dupa cat timp as putea sa imi recuperez permisul ?
Daca veti condamnat la o pedeapsa cu suspendare sau amenda penala permisul se va anula si veti putea obtine un nou permis dupa un an de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti.
Exista posibilitatea sa nu fie anulat ?

Amenda penala ? La ce se rezuma?
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Amenda penala este o suma in bani hotarata de judecator dar permisul tot se anuleaza. Singurele variante cs permisul sa nu se anuleze sunt ca procurorul sa nu trimita dosarul in instanta si se suspenda pe 3 luni si ca judecatorul sa dea o hotarare de amanare a pedepsei. Depinde si de cat ati avut in sange si de circumstante atenuante, cazierul auto, niste recomandari pozitive de la angajator sau cunoscuti va pot fi de folos. apelati la un avocat.
Sa inteleg ca exista posibilitatea ca procurorul sa nu trimita dosarul in instanta? Va multumesc
Exista si aceasta varianta, depinde cum va veti apara. Din acest motiv se recomanda un avocat.