avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

In cazul in care solicit ajutorul parintilor pentru a ma sustine financiar pana imi voi gasi un loc de munca , ce sanse a-si avea de-a castiga custodia copilului?
Aveti sanse minime pentru a "castiga custodia copilului".
In primul rand ar trebuio sa demonstrati ca aveti o locuinta , in care sa oferi conditii decente copilului....
Sansele de incredintare minor nu depind numai de situatia financiara.....
Daca va sustin parintii , pentru o situatia pasagera in care nu realizati venituri , si reusiti sa demontrati ca atitudinea fata de munca pana in acest moment a fost una corecta, exista , totusi , sanse petru a obtine incredintarea celui de-al doilea copil.

Competenta a judecatoria in a carei raza teritoriala e situat domiciliul paratului.
Instanta de judecata va aprecia interesul minorului , in functie de elementele prezentate de cei doi parinti .

( amintind ca nu intotdeauna confortul material tine loc si de o atmosfera armonioasa in familie).
Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divorþ violeta23 violeta23 Buna ziua am o problema si va rog sa ma ajutati am fost căsătorită timp de 7 ani de 6 ani cu acte avem un copil relatia a fost relativ buna pama a inceput ... (vezi toată discuția)
Sanse de a castiga custodia unui minor in caz de divort gabitzzu gabitzzu as avea si eu o intrebare daca nu este nu este cu suparare.eu si sotul meu avem o fetita de 1 an si 9 luni, datorita situatiei in care ma aflu eu si copilul ... (vezi toată discuția)
Custodie minor oana99 oana99 As vrea sa ma lamuriti si pe mine intr o problema. Acum 4 ani in urma divortului copilul meu a fost dat tatalui spre crestere si educare. Motivul a fost ... (vezi toată discuția)