Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Specificare valuta la vanzare imobil cu virament bancar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Specificare valuta la vanzare imobil cu virament bancar

Buna ziua,
Am de gand sa vand un imobil din Romania prin imputernicire si voi cere plata prin virament bancar direct intr-un cont din strainatate care nu este in euro. Ce valuta ma sfatuiti sa specific in procura? Daca spun euro, banca cumparatorului din Romania va face automat schimbul valutar in moneda bancii mele cand ii primesc? Trebuie sa specific in procura pretul in valuta bancii mele din strainatate? Multumesc pt ajutor.
Buna ziua, da, trebuie sa specificați in procura si contractul de vanzare ca vreti banii intr-o anumita monedă. In rest, se descurcă cumparatorul.