Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere cim

sora mea este farmacista,zilele trecute patronul a chemat-o si i-a spus sa-si dea demisia ca inchide farmacia..ea a semnat demisia si acuma intreb mai poate primi somaj? avea alte variante?multumesc
Buna ziua. Un raspuns simplu...nu.Doar daca era concediata putea primi indemnizatia de somaj, asa..
Incetarea c.i.m. prin demisie nu da posibilitatea sa se beneficieze de indemnizatia de somaj.

Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a)încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

b)încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care dau posibilitatea sa se beneficieze de somaj.