Forum Discuţii juridice Executare silită executare asociati ai unei firme intrate in insolventa
Discuție deschisă în Executare silită

executare asociati ai unei firme intrate in insolventa

Va prezint urmatoarea speta:
am livrat marfa in baza unui contract pentru firma asta. ea a emis BO avalizat de administratori ( asociati ) pe care l-a refuzat la plata cand scadenta a ajuns la maturitate. firma a intrat in insolventa iar eu m-am inscris la masa credala => de firma nu ma mai pot atinge
ce vreau eu sa fac este sa execut asociatii care au avalizat BO.ul; asta inseamna ( cred ) ca trebuie sa depun actele la un executor si el sa ceara in instanta incuviintarea executarii.

Care ar fi pasii de urmat?
Da, v-ați gândit bine!
Fie formulați o cerere de executare silită la care anexați B.O. în original, taxa de timbru și mergeți cu ea la
executor, fie contractați serviciile unui avocat care să se ocupe.