avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj dupa CCC

Imi puteti spune daca dupa concediu crestere copil pot beneficia de somaj in conditiile in care postul pe care lucram s-a desfiintat?Se considera vechime in munca perioada de concediu,daca nu ma reintorc la angajator?Dar perioada de somaj se considera vechime in munca?sau doar stagiu de cotizare?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:08, 23 August 2018
Dacă nu va deranjează, puteti intra în șomaj după revenirea din CCC.

CCC constituie vechime în munca indiferent dacă reveniți sau nu în activitate.

Somajul nu constituie vechime în munca ci doar stagiul de cotizare la pensie.
Ultima modificare: Joi, 23 August 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj dupa ccc fy_andreea fy_andreea Am si eu o intrebare:se poate lua si beneficia de somaj dupa concediu de crestere a copilului (2ani).Mentionez ca subsemnatului s-a intors in luna aprilie la ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa terminarea ccc iosifnagy iosifnagy Buna Seara! Sotia mea este in concediu de maternitate pana la sfarsitul lunii aprilie.De la fostul loc de munca i sa spus ca momentan nu mai au nevoie de ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa concediul dematernitate iancu_costy iancu_costy BUNA SEARA, Va rog frumos sa ma ajutati. M-am intors din concediul de maternitate si angajatorul m-a angajat la un alt loc de munca, Pana am plecat in ... (vezi toată discuția)