Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj dupa CCC

Imi puteti spune daca dupa concediu crestere copil pot beneficia de somaj in conditiile in care postul pe care lucram s-a desfiintat?Se considera vechime in munca perioada de concediu,daca nu ma reintorc la angajator?Dar perioada de somaj se considera vechime in munca?sau doar stagiu de cotizare?
multumesc!
Dacă nu va deranjează, puteti intra în șomaj după revenirea din CCC.

CCC constituie vechime în munca indiferent dacă reveniți sau nu în activitate.

Somajul nu constituie vechime în munca ci doar stagiul de cotizare la pensie.
Cornel Vasile, Consilier juridic