Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Firmele de colectare deseuri sunt obligate sa puna la ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Firmele de colectare deseuri sunt obligate sa puna la dispozitie pubele de colectare selectiva?

Buna ziua,

Vin la dumneavoastra cu speranta ca poate cunoasteti o lege care sa ma ajute sa oblig firma de colectare deseuri, ROSAL, sa puna la dispozitie pubele de colectare selectiva. Orasul in care locuiesc este Popesti-Leordeni, Ilfov.

De asemenea, in cazul in care colectarea deseurilor se face intr-un mod defectuos, ce autoritate pot sesiza?

Multumesc anticipat,
Zi frumoasa.
Operatorii serviciului de salubrizare au obligaţia de a pune la dispoziţia deţinătorilor de deşeuri containerele/recipientele, precum şi, după caz, sacii necesari realizării activităţii de precolectare separată a deşeurilor. Costurile de achiziţionare a acestora se includ în tariful ofertat pentru prestarea activităţii de colectare separată şi transportul separat al deşeurilor, dacă nu sunt puse la dispoziţie de delegatar.

De asemenea, potrivit dnei viceprim-ministru şi ministrul Mediului, autoritățile publice locale împreună cu societățile de salubrizare trebuie sa pună la dispoziție cetățenilor pubele diferite pentru colectarea deșeurilor pe tip de material: PET, hârtie, sticlă, metal.
[ link extern ] /
Cornel Vasile, Consilier juridic