Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua!

Soacra mea vrea sa ma dea afara din spatiu.mentionez ca stau impreuna cu sotul si copilul in curtea lor,dar intr-o casa separata de a lor.Acea casa a fost ridicata de ei cu fff multi ani in urma,si pe care noi am terninat-o,adk am tencuit-o,i-am pus tamplariea,acoperis,etc .Noi nu avem mutatie la adresa respectiva ,intrucat cand ne-am casatorit am stat la parintii mei ,pana am terminat casa,apoi ne-am mutat,dar nu am mai schimbat buletinul.Casa in care stam nu este trecuta in acte la primarie (dupa cate am inteles). Mentionez ca are si ceva probleme psihice .Intrebarea mea este:ma poate da afara din spatiu? Va multumesc.
Buna ziua,

soacra dvs. este proprietarul acelei case dar nu va poate da pur si simplu afara, fizic vorbind;
are la dispozitie o actiune in evacuare, caz in care dvs. fiind simpli tolerati in acel imobil si nedetinand vreun drept locativ ar trebui sa pierdeti procesul si sa fiti evacuati;
totusi, daca dvs. ati investit acolo niste sume de bani, in cadrul acelui proces de evacuare ii puteti opune un drept de retentie asupra bunului pana va despagubeste; in concret, pana nu va da banii pe care i-ati bagat in casa, puteti sa continuati sa locuiti acolo, fapt cu care orice instanta va fi de acord;
in alta ordine de idei, chiar daca nu sunteti nici proprietari si nici macar chiriasi, soacra nu poate intra fizic in acea casa fara voia dvs. intr-ucat, indiferent ce scrie in buletin, acolo este domiciliul dvs;
in concluzie, situatia dvs. nu este disperata ci va veti putea face aparari impotriva evacuarii;

Avocat Boncu