Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titluri ale Ministerului Finantelor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titluri ale Ministerului Finantelor

Sunt în posesia unor tiluri emise de Ministerul Finanţelor al României în perioada 1934-1947, perioada lor de maturitate fiind depăşită. M-am adresat Ministerului Fi-
nanţelor Publice, însă au invocat legea nr. 142/1947.
Concret unde şi cui mă pot adresa pentru recuperarea sumelor datorate de stat ?
Vă mulţumesc
Gh. Antonescu
La data de 1 mai 1947 a fost promulgată Legea nr. 142 pentru amortizarea datoriei publice interne, publicată în Monitorul Oficial nr. 98 din 1 mai 1947, care face referire şi la titlurile rentelor datoriei publice menţionate.

Art. 3 al acestei legi prevede că plata titlurilor amortizare prin efectul acestei legi începe din ziua de 1 mai 1947, dată la care sumele reprezentând valoarea integrală a titlurilor la dispoziţia deţinătorilor pot fi încasate în termen de două luni, contra prezentării titlurilor.
Sumele corespunzătoare titlurilor neîncasate până la 1 iulie 1947 s-au vărsat într-un fond la Casa de Depuneri. În conformitate cu Decretul nr. 124/1948, pentru deblocarea fondului şi plata titlurilor de rente amortizate prin Legea nr. 142, publicată în Monitorul Oficial din 1 mai 1947 şi pentru chemarea la plată a rentelor perpetue emise de stat, care a fost publicat în Monitorul Oficial din iulie 1948, se prevede că sumele corespunzătoare titlurilor neîncasate până la 15 august 1947, pot fi încasate în termen de un an de la data prezentei legi contra prezentării titlurilor la ghişeele plătitoare. Întrucât suma corespunzătoare titlurilor de valoare menţionate nu a fost încasată în termenul legal, acestea s-au prescris, conform prevederilor art. 2, alin. 2 din Decretul nr. 124/1948, prin derogare de la orice dispoziţiuni legale contrarii, titlurile neprezentate la plata înlăuntrul acestui termen se prescriu, iar sumele corespunzătoare vor fi făcute venit la Tezaur.
Menţionăm că, în prezent, nu există temei legal pentru soluţionarea cererilor în legătură cu eventuala plată a unor astfel de titluri de stat.

Mulţumesc ! Nu cumva Leg. nr 142/1947 şi Decretul 124/1948 au fost abrogate ?
Întreb aceasta deoarece nu am găsit, sau poate nu am ştiut unde să caut actele normative abrogate. Dacă ştie cineva, mulţumesc anticipat.
Gh. Antonescu