avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare auto + schimbare de domiciliu
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare auto + schimbare de domiciliu

Buna ziua!

Ma aflu intr-o situatie putin dificila incercand sa inmatriculez un autoturism.
Masina a fost cumparata second hand acum aproximativ 3 luni, si inscrisa la primarie in localitatea in care locuiam in momentul respectiv. Fiind plecat/ocupat mai tot timpul, cele 90 de zile in care numerele de inmatriculare vechi inca mai erau valabile au trecut, in momentul de fata masina fiind neinmatriculata. Intre timp mi-am schimbat domiciliul (carte de identitate noua), iar acum vreau sa inmatriculez masina in judetul in care m-am mutat. Mentionez ca nu am o fisa de inmatriculare a masinii (inca nu stiu cand si cum se completeaza), ci doar contractul de vanzare-cumparare, cu care am si inscris masina la primarie.

Acum am urmatoarele intrebari:

Faptul ca datele din CI nu o sa mai fie aceleasi cu cele de pe contract o sa ma afecteze in vreun fel?

Pot inscrie masina in noul judet de domiciliu fara o fisa de inmatriculare? (Contractul V-C are deja pusa stampila primariei in partea de jos a paginii, de la prima inscriere)

Pot inmatricula masina in noul judet, ea fiind inscrisa in cel vechi, urmand sa fac schimbarea apoi?

O sa fiu sanctionat in vreun fel pentru ca am depasit cele 90 de zile pentru a inmatricula masina?

Care este ordinea actiunilor pe care trebuie sa le fac pentru a rezolva toata afacerea asta?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: plentytwo , utilizator 09:49, 28 August 2018
Pentru depasirea termenului legal de inmatriculare veti primi amenda
Aveti certificat fiscal?
Era normal ca la intocmirea documentelor de tranzactionare drept de proprietate vehicul,
vanzatorul avea obligatia sa va prezinte fisa de radiere si certificatul fiscal
Urmeaza sa probati schimbarea de domiciliu cu documentul de identitate
Voi primi amenda pentru simpla depasire a termenului? Fara sa fi circulat cu masina?
Autoturismul a fost radiat in momentul vanzarii, si nu am un certificat fiscal propriu-zis, ci o stampila pe contractul de vanzare-cumparare de la directia taxe si impozite unde vechiul proprietar avea domiciliul. Mentionez ca este vorba de modelul nou de contract V-C (contract de instrainare-dobandire), care din cate am inteles tine loc de fisa de inmatriculare si certificat fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare talon liviubarbu liviubarbu Buna ziua Am urmatoarea situatie: Sotia detine un autoturism inmatriculat pe judetul Teleorman. Recent si-a schimbat buletinul pe adresa de Bucuresti si ... (vezi toată discuția)
Taxa de inmatriculare altd altd am si eu o problema,de curand mi-am schimbat domiciliul in alt judet,iar in aceasta situatie probabil va trebui sa schimb si actele masinii.intrebarea ... (vezi toată discuția)
Vanzare auto, adresa talon neschimbata LaviniaGusu LaviniaGusu Bună ziua! As aprecia o părere avizată în următoarea speță: doresc sa vand masina, proprietate personala; acum câteva luni mi-am schimbat buletinul, ... (vezi toată discuția)