Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de lucru efectiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de lucru efectiv

am program de 12 ore dar sunt pontat efectiv 11 ore , sub pretextul ca am pauze in timpul zilei . Este angajatorul obligat sa tina evidebnta efectiva a acestor pauze sau sa ni le comunice inainte de tura ?Astfel incat in timpul l;or sa nu muncim si sa ne recuperam
octav1ostef, utilizator
In c.i.m. cum este prevazuta durata timpului de munca si repartizarea acestuia?
la limita prevazuta de lege 40 h/ saptamana dar exista si posibilitatea unui program individualizat
Eu m-am referit la repartizare ... aveti ceva de genul 8 ore/zi, inegal , cu pauza de masa de 1 ora/zi.
da , dar 15 minute pauza prevazuta in CCM si pontata( in timpul programului de lucru)
si scuze : lucru la tura . Tura are 12 h si sunt potat 11 ore , o ora fiind trecute ca pauze ,dar fara evidenta a acestora undeva