Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme majore la temelia blocului ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme majore la temelia blocului ?

Blocul in care locuim este din 1964. Subsolul este deschis cu luminatoare la fiecare scara. In urma unei administrari "jalnice" si a indolentei noastre specifice " las'ca merge si asa" subsolul este intr-o stare jalnica. Mereu cu apa, plin de gropi, peretii laterali mancati sau pur si simplu daramati si pentru ca ghenele scarilor au caderea -evacuarea in subsol adica in burta blocului mirosul era insuportabil. La schimbarea Comitetului Ex. S-a scos gunoiul si namolul si s-a dezvaluit toata grozavia. Tot in ultima vreme cativa locatari care s-au mutat din bloc prin instrainare au lansat zvonul ca la primarie l-i s-a spus ca blocul o sa primeasca bulina rosie. Poate este minciuna, dar pe langa bloc au aparut niste gropi foarte adanci circulare cu diametre intre 20 cm si 40 cm al caror fund nu se vede avand aspect de galerie. Iar unii locatari se plang ca usile se inchid cu greutate. Inrebarea este : Care sunt pasii care trebuie urmati si care sunt institutiile abilitate pentru a se verifica starea tehnica a subsolului nostru, daca sunt afectate structuri de rezistenta si bineinteles ce trebuie sa se faca (reparatii, consolidari etc.) . Multi locatari nu vor sa se faca aceste demersuri pe motiv ca sunt foarte scumpe si " daca e sa mori ... aia e." . Sinistru ! Trebiue sa existe o cale si vrem sa stim care este aceea , indiferent de costurile materiale. De unde sa incepem si unde sa ne adresam ? Cu multumiri
In situatia prezentata va confruntati cu situatie delicata care se poate clarifica prin concluziile unei expertize tehnice imobiliare
Aveti cartea tehnica a constructiei ?
Contactati expert tehnic imobiliar care poate verifica scriptele existente ,poate face verificari si in final poate concluziona asupra starii tehnice a imobilului de locuit in comun
Va multumesc. Avem cartea tehnica. Unde putem gasi expert tehnic pentru asociatii de proprietari ?
Pentru expertiza tehnica nu este necesar expert tehnic pentru asociatii de proprietari,ci erxpert tehnic constructii civile pe caare il puteti gasi fie pe site-ul expertilor tehnici,fier pe site-ul instantei judecatoresti locale
Va multumesc
Lista cu experti tehnici judiciari repartizati pe judete si specializari de expertiza gasiti aici: [ link extern ]