avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am lucrat trei luni si nu am fost platit, cum imi pot ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am lucrat trei luni si nu am fost platit, cum imi pot recupera banii?

buna ziua
am si eu o banala intrebare :)
cum procedez sa-mi recuperez banii (salariul) de la o firma de constructii unde am lucrat 3 luni pe degeaba
multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:47, 9 Noiembrie 2009
Buna ziua,

daca faza telefoanelor si cererilor a ramas fara rezultat atunci trebuie sa ii dati in judecata;
este bine sa aveti o copie a contractului de munca si sa vorbiti cu 1-2 persoane care la o adica sa poata confirma la instanta faptul ca ati prestat munca pentru care ati fost angajat;
Avocat Boncu
Buna ziua !
Pertinent raspunsul d- nului avocat, eu as completa prin a va indruma sa sesizati si ITM- ul prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire, prin care le prezentati situatia si solicitati o verificare a firmei , prezentand si probele in ceea ce va priveste .
Cu stima !
din cele spuse de dvs sa inteleg ca a-ti lucrat la negru? sau aveti contr de munca?:">

depinde de dvs in aceasta situatie de probele pe care le aveti (acte, martori, etc)

incepeti cu sesizarea la itm, si in paralel actionati firma in judecata (este gratuit fiind litigiu de munca).
" a-ti lucrat" se scrie legat: "ati lucrat". Timpul trecut, perfect compus, pronume de politete.
Atentie mare, dragi absolventi ai facultatilor de drept!! Sa nu rada lumea de noi.......
Treceti si pe la ITM CU O SESIZARE DUPA CARE IN FUNCTIE DE CE SE REZOLVA DATI-I IN JUDECATA.

Alte discuții în legătură

M fost angajat la negru si m-au dat afra laur123 laur123 Am lucrat aproape un an de zile ca operator calculator fara forme legale acum de pe o zi pe alta m-au dat afara fara motive temeinice Ce pot sa fac? Am unde ... (vezi toată discuția)
Perioada de proba ca angajat dorel_santi dorel_santi am lucrat intr-o societate in perioada de proba, iar societatea decide prin notificare ca intemeiul art.31, aliniat 3 din legea nr 53/2003-codul muncii sunt ... (vezi toată discuția)
Recuperare salariu dupa munca la negru Dimancea Dimancea Am urmatoarea situatie in care va cer parerea, un student a lucrat la un call-center circa o luna, la negru,dupa care au fost incetate relatiile de munca si el ... (vezi toată discuția)