Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transfer intern
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transfer intern

In cazul meu, seful mi-a spus sa parasesc locul de munca.
Acum mi-a spus ca exista un job disponibil in banca si sa aplic acolo.
Jobul propus este unul de junior. Eu in prezent am functie de conducere: sef birou.
1. In cazul in care as accepta acest transfer, doar pentru ca la actualul post nu o sa mai am zile bune, ei sunt cumva obligati sa imi pastreze salariul?
2. Cand imi va da o hartie prin care sa semnez o noua fisa de post, cu denumirea postului actual schimbata din sef in coordonator, am dreptul sa nu accept, fara sa risc alte proceduri de dat afara?
3. Daca in momentul cand vine cu aceasta hartie de retrogradare, eu imi dau demisia ca sa nu accept retrogradarea, in perioda de preaviz, mai poate fi vorba de transfer intern? sau demisia se concretizeaza si transferul nu se mai poate face?
Multumesc,
Sa inteleg ca lucrati intr-o banca si ati fost somat (de catre seful direct) in prima faza sa demisionatisi ulterior ati primit recomandarea de a aplica pentru un job de nivel inferior celui pe care il detineti.

Ca sa pot da un sfat pertinent, ar trebui sa stiu cateva lucruri:

1. Seful dumneavoastra este si el angajat al bancii sau este unul din actionari?
2. Care a fost motivul invocat atunci cand v-a solicitat sa demisionati?

Oricum va voi da cateva explicatii , dumneavoastra urmand sa decideti daca va sunt de ajutor.

Conform legislatiei aplicabile raporturilor de munca, un angajator nu poate solicita angajatului sau sa demisioneze. Angajatorul poate retrograda un salariat sau poate sa-l dea afara (concedieze) doar daca postul ocupat de acesta se desfiinteaza sau ocupantul postului, este incompetent si nu corespunde profesional, lucru care trebuie probat, orice alta practica (inclusiv presiunea asupra salariatului), este ilegala si imbraca forma unui abuz din partea angajatorului.
In situatia in care acceptati trecerea pe un post inferior, consider ca este in defavoarea dumneavoastra deoarece acceptarea unei astfel de oferte in conditiile in care postul anterior ramane activ in organizatie, reprezinta din partea dumneavoastra o recunoastere a incompetentei pentru ocuparea acelui post. Din punct de vedere profesional practic reprezinta un esec.
In cazul unui sef abuziv, sa stiti ca si in romania, hartuirea se pedepseste. Totul este sa aveti nervi, rabdare si ingeniozitate pentru a va aduna probele necesare probarii acestui lucru. In astfel de situatii orice instanta va acorda recompensa pentru daunele morale suferite. Eu nu va recomand trecerea pe un post inferior, suportati pana puteti si incercati in aceasta periada ori sa rezolvati problema in interior, dar mai ales sa va gasiti un alt job..
STA a scris:

In cazul meu, seful mi-a spus sa parasesc locul de munca.
Acum mi-a spus ca exista un job disponibil in banca si sa aplic acolo.
Jobul propus este unul de junior. Eu in prezent am functie de conducere: sef birou.
1. In cazul in care as accepta acest transfer, doar pentru ca la actualul post nu o sa mai am zile bune, ei sunt cumva obligati sa imi pastreze salariul?
2. Cand imi va da o hartie prin care sa semnez o noua fisa de post, cu denumirea postului actual schimbata din sef in coordonator, am dreptul sa nu accept, fara sa risc alte proceduri de dat afara?
3. Daca in momentul cand vine cu aceasta hartie de retrogradare, eu imi dau demisia ca sa nu accept retrogradarea, in perioda de preaviz, mai poate fi vorba de transfer intern? sau demisia se concretizeaza si transferul nu se mai poate face?
Multumesc,

Trebuie sa fiti foarte atent.
In cazul in care, postul dvs. se desfiinteaza, unitatea are doua variante de urmat: va pune un alt post la dispozitie, conform pregatirii dvs.profesionale si cealalta varianta, daca dvs. refuzati sau unitatea nu are un alt post sa va puna la dispozitie, va concediaza cu art.65.1. - somaj.
In cazul dvs. daca nu este vorba de reducerea postului, ci doar schimbarea dvs.pe alt post, vedeti daca puteti fi deacord cu aceasta schimbare si cu salariul aferent.

Un alt aspect important este sa nu va dati demisia daca doriti sa ramaneti in unitate.
Daca postul nu se desfiinteaza, atunci nu va pot abliga sa semnati pentru un salariu mai mic.
Tehnic vorbind, in informarea pe care trebuie sa v-o inmaneze, privind schimbarea dvs. de pe postul respectiv pe altul, trebuie sa contina motivarea, in ce baza se face propunerea. Daca nu contine aceasta informatie, nu semnati nimik.
Doina Elena, Consultant resurse umane
Da, am fost somata verbal sa plec invocand motive ca nu am dezvoltat mai mult. Bineinteles acest motiv poate fi invocat oricui in orice situatie. In plus, in cazul meu resurse nu mi-au fost date si nici macar proiecte. Adica pretentia lui a fost ca de ce nu mi-am dat si facut mai mult de lucru chiar daca nici macar timp fizic nu a fost...

El lucreaza tot in banca si nu cred ca este angajat la actionari. Actionar nu este sigur.

Practica pe care se pare ca o va aplica in cazul meu este de desfiintare a postului si inlocuirea lui cu unul cu alt nume: adica din sef birou il redenumeste coordonator compartiment.

Daca ma incapatanez sa raman totusi pe post, sub presiune si cu multa manipulare, o sa ma aduca in situatia de a face greseli si de a strange motive de dat afara.

De adunat probe in favoarea mea, pentru a demonstra abuzul, este aproape imposibil din moment ce este cuvantul meu impotriva cuvantului lui.

Problema in interior nu pot sa o rezolv pentru ca politica este: daca vrei sa ramai pe un post mai slab, bine, daca nu altceva nu iti oferim ba o sa te dam si afara pana la urma.

Esec daca raman pe un post mai slab? Dar esecul nu e mai mare daca raman acasa?