Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

esti un muncitor model al unei institutii ! patronul vine si iti transmite ca trebuie sa demisionezi! motivul? niciunul ! cum trebuie sa reactionez ! ce drepturi am ?
Nu va popate obliga sa demisionati. Daca considera ca are un motiv intemeiat n-are decit sa va concedieze respectind procedura prevazuta de Codul muncii. Conform contractului de munca incheiat va bucurati de stabilitate in munca si nu puteti fi concediat abuziv.
Buna ziua,

demisia este un act unilateral pe care angajtul il face pentru motive care il privesc.
IN NICIUN CAZ NU VA DATI DEMISIA PENTRU CA ASA VREA SEFUL!
Puteti sa ii explicati ca nu aveti in minte asa ceva si sa ii cereti sa va explice ce se intampla.
daca va dati demisia pierdeti o serie de drepturi cum ar fi dreptul de a incasa ajutor de somaj, dreptul de a incasa un nr. de salarii compensatorii ( poate varia intre 2 si 6 sau chiar mai multe salarii lunare, in functie de ramura de activitate in care este firma).
Nu cedati presiunii.
Exista variante mult mai avantajoase daca chiar "nu mai e loc" pentru dvs. in acea firma.

av. Boncu
Sfatul meu este sa va prezentati la serviciu ca si cand nimic nu s-a intamplat. Daca se dispune vreo masura (sa va scoat dintr-un birou, sau sa va limiteze accesul la munca pe care o desfasurati in mod normal) solicitati prin cerere o explicatie. Daca nu se intampla nimic, vedeti-va de treaba.

Imi pare rau sa va spun ca va incepe un razboi al nervilor dar trebuie sa treceti prin asta. Oricum, angajatorul trebuie sa faca primul pas...si va garantez ca nu poate sa scape de dvs. prea usor.

Daca ati avut o relatie buna si puteti negocia, incercati un acord ( cereti pana la 6 salarii) si contractul de munca sa inceteze pe acordul partilor. Oricum relatia este compromisa.Puteti sa va prezentati si cu un avocat la negociere.
succes
ileana a scris:

Sfatul meu este sa va prezentati la serviciu ca si cand nimic nu s-a intamplat. Daca se dispune vreo masura (sa va scoat dintr-un birou, sau sa va limiteze accesul la munca pe care o desfasurati in mod normal) solicitati prin cerere o explicatie. Daca nu se intampla nimic, vedeti-va de treaba.

Imi pare rau sa va spun ca va incepe un razboi al nervilor dar trebuie sa treceti prin asta. Oricum, angajatorul trebuie sa faca primul pas...si va garantez ca nu poate sa scape de dvs. prea usor.

Daca ati avut o relatie buna si puteti negocia, incercati un acord ( cereti pana la 6 salarii) si contractul de munca sa inceteze pe acordul partilor. Oricum relatia este compromisa.Puteti sa va prezentati si cu un avocat la negociere.
succes
Multumesc mult !incep sa am o speranta!,asa a procedat cu toti pe care i-a dat afara pina acum si credeti-ma sunt destui! problema este ca urmeaza o noua lista destul de consistenta !
Sub nici o forma nu va dati demisia. Incercati sa aflati care sunt motivele pentru care seful va cere acest lucru. Si chiar ii puteti spune ca daca vrea sa scape neaparat de dumneavoastra sa va desfaca contractul de munca prin concedierea pe motive care nu tin de persoana salariatului. In acest mod puteti sa beneficiati de salatii compensatorii si de ajutor de somaj.