Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Obtinere formular E104 si plata retroactiva a ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Obtinere formular E104 si plata retroactiva a asigurarii de sanatate in Romania

Buna ziua!
Am si eu o intrebare referitoare la rezolvarea unei probleme legata de obtinerea formularului E 104 .Sa va spun pe scurt care este problema:eu am lucrat in Germania,iar in perioada 31.05.2017-9.07 .2017 nu am mai lucrat pe teritoriul german, angajatorul m-a retras de la plata asigurarii de sanatate in momentul incetarii contractului de munca.Recent,am primit de la AOK,zona Baden-Württemberg,o instiintare precum ca ei mi-au oprit in continuare cotizatia de asigurare de sanatate.Am sunat si i-am intrebat de ce apar cu suma asta,din moment ce eu nu am mai lucrat acolo si ca angajatorul ma scosese de la plata asigurarii de sanatate.Mi-au spus ca trebuia sa sun personal la ei sa le spun,(dar eu de unde sa stiu asta,ca nu mi s-a mai intamplat pana acum si chiar lucrez de multi ani in Germania) si mi-au zis ca imi trebuie formularul E 104 de la Casa judeteana de asigurari de sanatate ,dar astia,dupa um am inteles, nu vor sa imi scrie pe formular plata retroactiva a taxei de asigurare pt acea perioada.Si nici nu stiu unde ar trebui platita aceasta taxa(cumva la ANAF?)
Ma puteti ajuta cu un sfat,va rog foarte mult,cum sa obtin acel formular sa il pot trimite in Germania sa imi stearga acea suma( e vreo 1200 de euro).Mentionez ca din iulie 2017 am lucrat din nou in Germania,timp de un an de zile,timp in care angajatorul nou mi-a platit cotizatia aceasta pe toata perioada cat am lucrat,deci pana in iulie 2018.
Va multumesc mult.
Mihai R.
Intrebati la casa de asigurari de sanatate din Romania din judetul in care aveti domiciliul in Romania. Platile se fac la ANAF.