Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plati asociatii proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plati asociatii proprietari

De fapt, intrebarea era daca legea 196/2018 permite ca platile catre furnizori sa se faca in numerar sau doar prin banca. Pentru facturile cu sume mici, cum sunt cele la lumina pe scara, care pot fi sub 10 lei, in cazul in care sunt platite prin banca, comisionul poate depasi valoarea facturii. De asemenea, nu rezulta din legea 196 daca salariile personalului asociației se pot plati in numerar sau doar prin banca.
Legea spune a adm. trebuie sa foloseasca contul asociatiei pt. plati si incasari .
Acum depinde si de proprietari , cati vor folosi contul asociatiei pt. plata cheltuielilor ca adm, sa poate face plata din cont .Legea spune a in termen de 24 0re de la incasare banii sa fie virati in cont , dar adm. in cele 24 ore poate sa platesca facturile si diferenta sa o bag in cont .Legea mai permite ca adm. sa detina minim 1.000 lei pt. urgente , deci se poate plati si facturi de 10 lei sau sa platesti salarii fara sa apelezi la cont .
nu se spune nicaieri ca sunt interzise platile in numerar.
Da, platile in numerar nu sunt interzise la sume mici si ar fi si absurd sa se plateasca comision aiurea.Ar fi in dauna asociatiei.
Oricum exista documentul doveditor al platii.
Vedeti ce zic si contabilii.
Sunt aspecte care indiferent de varianta de plata exista document contabil justificativ