Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatia
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatia

este donatia,un document legal,care nu poate fi atacat?
Nu, daca excede cotitatea disponibila , poate fi ceruta reductia liberalitatilor excesive, de catre mostenitorii rezervatari .

Mai mult , aceasta poate fi revocata in urmatoare moduri.Spre exemplu, intre soti , fara nicio motivatie , si fara conditionare in timp , aceasta un asemenea act poate fi lipsit de efecte juridice, prin aceasta sanctiune.

Revocarea pentru survenienta de copil, care este una de drept (cand instanta de judecata doar constata aceasta cauza de ineficacitate ) nu e incidenta in cazul sotilor.
Insa e incidenta in oricare alt caz , cand e nascut primul copil.
Un alt exemplu e cel al revocarii pentru ingratitudine (delicite, acte de cruzime , savarsire cu intentie , nu din culpa )sau pentru neexecutarea de sarcini , daca exista o asemenea modalitatea a actului juridic , si in acest ultim caz pronuntandu-se instanta de judecata .
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat