avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... o donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

o donatie

Buna.

Am si eu o intrebare sau mai multe.
In urma cu ceva vreme(1 an ) bunica mea mi-a facut o donatie mai precis mi-a donat casa ei fara nici un fel de pretentie sau vreo clauza .
Mentionez ca bunica mai are o fica(sora mamei mele) care nu doreste sa atace actul de donatie , doar fica ei.
Poate sa atce si fica matusi mele actul de donatie?


Va multumesc.

Ar putea, daca mama ei ( matusa dvs.) moare inaintea bunicii.
Poate ataca donatia , in caz ca excede rezerva succesorala.Descendentii se pot adresa judecariei , in vederea revocarii liberalitatii excesive, in termen de 3 ani de la decesul autorului lor.

Totodata, mai exista si alte cauze pentru revocarea donatiei, ingratitudine , acte capitale calomnioase , delicte, cruzimi , refuzul de alimente, surveninenta de copil, neexecutarea unei sarcini.

Ultima modificare: Marți, 18 Ianuarie 2011
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act donatie maya28 maya28 buna ziua. parinti mei mi-au donat un teren, printr-un act de donatie la notar, unde s-a specificat ca imi doneaza definitiv si irevocabil bunul ... (vezi toată discuția)
Poate fi atacata o donatie ? love_singh love_singh Poate fi atacata o donatie facuta de unchi catre un nepot in conditiile in care acesta mai are si alti frati? (vezi toată discuția)
Donatia mihaela udrea mihaela udrea este donatia,un document legal,care nu poate fi atacat? (vezi toată discuția)