Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... o donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

o donatie

Buna.

Am si eu o intrebare sau mai multe.
In urma cu ceva vreme(1 an ) bunica mea mi-a facut o donatie mai precis mi-a donat casa ei fara nici un fel de pretentie sau vreo clauza .
Mentionez ca bunica mai are o fica(sora mamei mele) care nu doreste sa atace actul de donatie , doar fica ei.
Poate sa atce si fica matusi mele actul de donatie?

Va multumesc.

Ar putea, daca mama ei ( matusa dvs.) moare inaintea bunicii.
Poate ataca donatia , in caz ca excede rezerva succesorala.Descendentii se pot adresa judecariei , in vederea revocarii liberalitatii excesive, in termen de 3 ani de la decesul autorului lor.

Totodata, mai exista si alte cauze pentru revocarea donatiei, ingratitudine , acte capitale calomnioase , delicte, cruzimi , refuzul de alimente, surveninenta de copil, neexecutarea unei sarcini.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat