Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act donatie

buna ziua.
parinti mei mi-au donat un teren, printr-un act de donatie la notar, unde s-a specificat ca imi doneaza definitiv si irevocabil bunul resp.
intrebarea mea este daca acest act mai poate fi atacat de alte persoane( rude), eu nu mai am frati! multumesc.
buna ziua.
in principiu nu, dar nu se stie niciodata ce sfaturi "bine intentionate" primesc unii si altii.
in afara de parinti, alte persoane ( rude) nu pot revoca donatia.
...si ca sa mergem pana la capat...parintii pot revoca donatia in cazuri extreme: potrivit art.831 cod civil, revocarea unei donatii pentru ingratitudine se poate solicita numai in trei situatii : a. daca donatarul a atentat la viata donatorului ; b. daca este culpabil in privinta-i de delicte, cruzimi sau injurii grave ; c. daca, fara cuvant, ii refuza alimente...
ContSters4579, utilizator
va multumesc.
Donatia poate fi revocata in cazuri expres si limitativ prevazute de lege (survenienta de copil , delicte grave , cruzime , acte capitale calomnioase , incercarea de a ucide donatorul ) .

In termen de trei ani de la decesul donatorului , acest act act fiind o liberalitate, mostenitorii rezervatari ( parintii , copiii , sotul supravietuitor alcatuiesc aceasta categorie ) [/i]se pot adresa instantei de judecata , in vederea revocarii , daca le este incalcata rezerva succesorala.