Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revocare donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revocare donatie

Buna ziua ,

Deci am sa spun problema :

1.Donatia a fost facuta intre frati
2.Cel ce a dat , nu are copii .
3.Nu a fost impusa vreo conditie a donatiei , nici pe moment nici pe viitor .

Intrebare : mai poate fi revocata donatia ?
depinde sub ce forma s-a realizat donatia,dar in principiu nu mai poate fi revocata.
exista posibilitatea revocarii donatiei,in anumite conditii
Poate fi revocata pentru ingratitudine, precum si in cazul in care donatorul ar "dobandi" un copil din casatorie sau din afara casatoriei.
Odata cu intrarea in vigoare a noului cod civil, nu se va mai revoca de drept pt survenienta de copil/i.
Daca nu atentati la viata si sanatatea donatorului, nu mai poate revoca. Doar vreun eventual creditor al donatorului, poate cere revocarea donatiei
Inca nu am inteles nimic . Raspuns de la user gi_jane2 , analizam Deci:
-ce inseamna sa atentez la viata donatarului ? ce legatura are cu donatia , de moment ce nu e, xista vreo conditie de donatie , actual s-au de viitor ?
-creditor al donatarului ? aici chiar ca nu integ nimic .; pai face omul , bine intentionat o donatie si peste 3 luni , se imbata , joaca jocuri de noroc si devine dator . Se revoca donatia ?