avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte aditionale la CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte aditionale la CIM

Buna ziua,

Am descoperit la noul loc de munca o greseala legata de numarul actelor aditionale la contractul individual de munca, uneori sunt dublate, deci nu sunt cronologice.
In acest caz pot modifica cu taietura si stampila si sa le dau numarul corect? Pentru a nu mai fi nevoie sa le refac.
Ma gandesc sa le dau numerele corecte sa nu fie probleme la un control ITM sau daca cumva actul e lovit de nulitate in instanta datorita acestui fapt.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:14, 29 August 2018
Nu este nevoie sa faceți așa ceva.... ITM-ul nu va poate sanctiona pentru așa ceva.
Si atunci le las asa si continui de la ultimul numar?
Le lăsați așa și continuați de la ultimul număr
Indicat este sa mergeti in continuare.Dar este bine sa verificati daca actele aditionale dublate sunt toate de anul acesta sau si din anii precedenti, Pentru ca la fiecare inceput de an puteti sa o luati de la capat cu numerotarea.
Nu vad ce relevanta ar fi daca exista numere dublate ....
Ultima modificare: Miercuri, 29 August 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Revisal suciu_diana suciu_diana Buna seara, cum se poate rezolva urmatoarea situatie: actele aditionale ale angajatilor au fost numerotate gen Ionescu are act ad nr. 1/01.01.2010, la 2 ... (vezi toată discuția)
Incetare suspendare claudiuploiesti claudiuploiesti Buna ziua ! Va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema . Sunt asoc unic si am contract de munca. Am completat : Data inceput suspendare 03.06.2013 Data ... (vezi toată discuția)
Decizie sau act aditional pentru modificare salar minim? ContSters86219 ContSters86219 As vrea sa stiu cum este corect in cazul majorarii sal minim de la 670 la 700, sa intocmesc decizie sau act aditional la CIM? multumesc (vezi toată discuția)