avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Titlu de calatorie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Titlu de calatorie

Buna ziua! Nu cu mult timp in urma am rezervat un bilet de avion către România,eu locuind in Italia,peste câteva zile trebuie sa efectuez check in ul la agenția de unde am cumpărat biletul. Întrebarea mea este: trebuie sa prezint titlul de călătorie la agenție pentru check in? Deoarece nu am nici un act de identitate românesc valabil însă dețin titlul de calatorie. Deasemenea când am efectuat rezervarea mi-a fost cerut doar buletinul de Italia. Multumesc
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 08:51, 31 August 2018
Vreti sa spuneti ca trebuie sa mergeti sa-l platiti.
Check-in-ul se face cu 24 ore inante de plecare, daca nu e vorba de vreun charter. Si se cam face online
Trebuie sa va identificati conform datelor de identitate pe care le-ati declarat la rezervare.
Biletul a fost plătit când am efectuat rezervarea deoarece am știut ca o sa plec in data de.... Și după cum am spus,mi-a fost cerut doar buletinul de IT nicidecum cel românesc (care este expirat). Întrebarea mea era dacă trebuie sa prezint titlul de calatorie personalului de la agenția de bilete pentru completarea check in ului
In acest caz raspunsul este da. Si trebuie sa aveti si actul de identitate pe baza caruia ati cumparat biletul. Teoretic ar trebui sa aiba si ei o copie electronica, dar....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Document expirat Roxdia Roxdia Sunt in Italia, as dori sa plec in România. Menționez că am buletinul expirat si pasaport nu am deloc. Titlul decalatorie îl pot lua după ce i-au bilete ... (vezi toată discuția)
Check-in gresit Ionut F. Ionut F. Mi-am cumpărat un bilet de avion și mi-am făcut check-inul cu buletinul pe care intre timp l-am pierdut. Am fost la ambasada și am primit un titlu de ... (vezi toată discuția)
Buletin expirat, calatorie cu avionul annes1980 annes1980 buna,locuiesc in anglia si as vrea sa stiu si eu daca pot pleca in romania cu avionul daca am buletinul expirat. trebuie sa ajung urgent in tara si nu mai am ... (vezi toată discuția)