Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul concediu de odihna

Dupa ce perioada(zile,luni) de la angajare am dreptul la concediu de odihna?
In speta, sunt angajat de la 01.07.2009.
Daca angajatorul spune ca primele 3(trei) luni sunt de proba, se iau in calcul la vechime pt.calcularea concediului?
Concediul de odihna se poate efectua partial si dupa prima luna de lucru, daca angajatorul este de acord. De cele mai multe ori angajatorul nu accepta sa se efectueze mai multe zile de CO decat are dreptul angajatul in acel moment.
Perioada de proba se ia in calcul la stabilirea dreptului de concediu.

Daca aveti 21 de zile CO/an, aveti 1,75 zile/luna, deci:
1,75 x 4 luni (iulie - oct.) = 7 zile CO
bunraku a scris:

Dupa ce perioada(zile,luni) de la angajare am dreptul la concediu de odihna?
In speta, sunt angajat de la 01.07.2009.
Daca angajatorul spune ca primele 3(trei) luni sunt de proba, se iau in calcul la vechime pt.calcularea concediului?

Aveti dreptul ca CO pentru perioada lucrata in societate adica: 01.07.2009 - 31.12.2009.
Conform Codului Muncii:
Art. 139. - (1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.

Art. 145. - ”(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.” (O.U.G. nr. 65/2005)
buna seara,
eu o sa plec din firma unde lucrez la 1 decembrie si mai am de luat concediu pentru 3 luni de zile (sept-oct-noe).din zilele care au mai ramas din luna in curs o sa urmeze 15 zile de preaviz.am dreptul la concediu?pot sa-l iau si in zilele de preaviz?
1. Zilele de CO neefectuat le puteti efectua si in timpul preavizului.
2. Daca nu le efectuati vor fi compensate in bani da catre angajator.
Buna seara,
Daca mi-am luat in avans CO, la plecare trebuie sa platesc zilele de CO efectuat necuvenit. Cum se calculeaza indemnizatia pentru aceste zile pe care trebuie sa o restitui?
Am auzit mai multe variante:
1. La fel ca si indemnizatia de CO (media lunilor anterioare lunii de referinta sau daca este mai avantajoasa luna de referinta).
2. Indemnizatia se calculeaza luand ca referinta luna in care se face lichidarea.
3. Indemnizatia se calculeaza ca media algebrica a mediilor la care s-a calculat cand a fost acordat CO. (Daca am luat in 7 luni, media algebrica a acestor 7 luni).

Poate cineva sa-mi spuna unde sa citesc cum se face restituirea sumei pentru CO necuvenit? Pentru ca vad ca este o nebuloasa si la firme de mii de angajati, nu la SRL-uri de 5 .