avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pligere penala pentru distrugere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pligere penala pentru distrugere

Masina fiind parcata la marginea unui islaz , vacile unui vecin nesupravegheate mi-au zgiriat masina. Politia mia dat dovada de reparatie si in urma constatarii de la service a rezultat o paguba d3e 3500 lei.Cum procedez sa-mi recuperez paguba.
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 16:09, 30 August 2018
Acțiune civilă în instanță pentru recuperarea prejudiciului.
Nu intră în sfera ilicitului penal, trebuie formulată acțiune civilă fondată pe răspunderea pentru fapta animalului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masina avariata de vaca vlad_glitia vlad_glitia Buna ziua, De Pasti am fost plecat impreuna cu familia la bunica intr-un sat din apropierea Oradiei in jud Bihor. Am tinut masina parcata in curtea casei ... (vezi toată discuția)
Oile si vacile vecinului intra in curtea mea csaika csaika Buna ! Am o problema cu vecinul....are o stana, nu departe de curtea mea ingradita, teren intravilan in marginea orasului, problema este ca din 2013, vacile ... (vezi toată discuția)
Recuperare daune pentru masina avariata de copac Jules26 Jules26 Buna ziua, In data de 06.02.2020, in sectorul 6, Bucuresti, un copac a cazut peste autoturismul pe care il detin, avariindu-i plafonul si parbrizul. La fata ... (vezi toată discuția)