Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pligere penala pentru distrugere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pligere penala pentru distrugere

Masina fiind parcata la marginea unui islaz , vacile unui vecin nesupravegheate mi-au zgiriat masina. Politia mia dat dovada de reparatie si in urma constatarii de la service a rezultat o paguba d3e 3500 lei.Cum procedez sa-mi recuperez paguba.
Acțiune civilă în instanță pentru recuperarea prejudiciului.
Nu intră în sfera ilicitului penal, trebuie formulată acțiune civilă fondată pe răspunderea pentru fapta animalului.