avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru depasirea limitei de viteza
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru depasirea limitei de viteza

Ieri am primit o amenda reprezentand cv a 4 puncte de penalizare deoarece am depasit viteza legala cu 21 km/h . Acasa am citit codul rutier si acolo scrie ca ptr aceasta depasire se acorda 3 puncte de penalizare . Cum este corect ? Ar trebui sa fac reclamatie in cazul in care am semnat PV ? Multumesc pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: Simona Dinu , utilizator 18:44, 31 August 2018
Ar trebui sa contestati procesul-verbal, daca considerati ca sanctiunea este eronata.

Din cate stiu, cu 4 sau 5 puncte-amendă, la care se adaugă și trei puncte de penalizare, sunt sancționați cei care depășesc limita legală de viteză cu 21-30 km/h.

Care este viteza cu ati circulat ?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Simona Dinu a scris:

Ieri am primit o amenda reprezentand cv a 4 puncte de penalizare deoarece am depasit viteza legala cu 21 km/h . Acasa am citit codul rutier si acolo scrie ca ptr aceasta depasire se acorda 3 puncte de penalizare . Cum este corect ? Ar trebui sa fac reclamatie in cazul in care am semnat PV ? Multumesc pentru raspuns

Nu puteti face reclamatie, ci doar plingere contraventionala impotriva acelui PV de contraventie, la judecatoria inscrisa la rubrica respectiva a acelui PV. Daca ati semnat nu inseamna ca ati recunoscut fapta, ci doar ca ati luat la cunostinta. Aveti 15 zile de la data intocmirii PV, sa va hotariti pentru depunerea plingerii (direct la judecatorie, sau prin posta cu confirmare de primire). Pentru contraventia descrisa de dvs., intr-adevar, se dau doar 3 puncte de penalizare (care se anuleaza dupa 6 luni de la data inscrisa in PV).
Ultima modificare: Vineri, 31 August 2018
latka, moderator
71 km/h in oras (nu mai comentez ca stateau la panda imediat dupa Gradina Zoologica , cand intri pe Erou Iancu Nicolae , dupa Padurea Baneasa si abia iti adaptezi viteza ..dar asta este ...am gresit ,sunt de acord ...De obicei respect toate regulile , dovada ca este prima amenda in 15 ani . Dar vreau sa stiu ca este corect pana la ultimul detaliu .
Codul rutier zice :
"3 puncte de penalizare pentru savârsirea urmatoarelor fapte:
1. oprirea nejustificata sau circulatia pe banda de urgenta a autostrazilor sau oprirea pe partea carosabila a drumurilor expres sau a drumurilor nationale europene (E);
2. depasirea cu 21-30 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic;..."

Este prima amenda pe care o iau si ma gandesc ca poate confund eu punctele de amenda cu punctele de penalizare . De aceea aveam nevoie de un sfat juridic . Va multumesc mult pentru timpul acordat .
multumesc , asa gandesc si eu .
Punctele amenda nu sunt echivalente cu punctele de penalizare ? de ce se acorda 4-5 de amenda si 3 de penalizare ?


Cornel Vasile a scris:

Ar trebui sa contestati procesul-verbal, daca considerati ca sanctiunea este eronata.

Din cate stiu, cu 4 sau 5 puncte-amendă, la care se adaugă și trei puncte de penalizare, sunt sancționați cei care depășesc limita legală de viteză cu 21-30 km/h.

Care este viteza cu ati circulat ?



Alte discuții în legătură

Amenda itp expirat eu1983 eu1983 Buna ziua , La o depasire de viteza, m-a oprit politistul si la verificarea documentelor s-a constatat ca aveam ITP-ul expirat . Am pe proces trecute 2 ... (vezi toată discuția)
Nedumerire amenda radar. mariuss_suciu mariuss_suciu Buna seara. Azinoapte, in timp ce conduceam dinspre Sebes spre Sibiu, in comuna CRISTIAN, am fost inregistrat de cei de la rutiera ruland cu viteza de 95km/h ... (vezi toată discuția)
Azi 26.04.2022 am fost prins în localitate cu 110km. limita ... adinamarianamaghiar@yahoo.com adinamarianamaghiar@yahoo.com Azi 26.04.2022 am fost prins în localitate cu 110km. Limita fiind de 50km. Mi a fost suspendat permisul pt 120 zile si am primit amenda 870lei . In codul ... (vezi toată discuția)