Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la depasirea plafonului de 300000 lei
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la depasirea plafonului de 300000 lei

Buna ziua,

Daca am depasit plafonul de 300000 lei in luna august 2018 si daca ma inregistreaza ca platitor de tva trebuie sa platesc tva-ul la diferenta care depaseste 300000 lei?
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Ajustati tva ptr stocuri , mijloace fixe si servicii neutilizate in sold in ultima balanta dupa ce obtineti cod de tva.

Exemplu clar mai jos:

Ajustarea TVA-ului se poate dovedi o adevarata provocare atunci cand vine vorba despre realizarea monografiei contabile, in special in cazul obtinerii codului. Pentru a clarifica aceasta situatie, vom lua drept exemplu un studiu de caz ce are drept subiect principal o societate neplatitoare de TVA care a achizitionat in anul 2017 mijloace fixe de la o societate inregistrata in scopuri de TVA.

Precizam ca mijloacele fixe au fost inregistrate in imobilizari la valoarea de achizitie ce cuprinde si TVA facturat de furnizor. In luna mai 2018 societatea devine platitoare de TVA.

Vom afla de la specialist ceea ce ne intereseaza cel mai mult in acest caz: monografia contabila privind ajustarea TVA aferenta mijloacelor fixe achizitionate. De asemenea, este important de aflat daca se ajusteaza valoarea de intrare a mijloacelor fixe si care este monografia contabila si in acest caz.

Monografia contabila privind ajustarea TVA: raspunsul specialistului
La obtinerea codului de TVA v-ati castigat si dreptul (este un drept pe care alegeti daca sa il exercitati sau nu) de a deduce TVA aferenta mijloacelor fixe aflate in stoc.

Ajustarea TVA in acest caz se face conform prevederilor articolului 305, alin. (5), litera c) din Codul fiscal:

“(…)in cazul trecerii persoanei impozabile de la regimul de scutire pentru intreprinderile mici prevazut la art. 310 la regimul normal de taxare, (…), ajustarea deducerii se face o singura data pentru intreaga perioada de ajustare ramasa, incluzand anul in care apare modificarea destinatiei de utilizare;”

Practic:

- Se inventariaza mijloacele fixe aflate in stoc

- Se identifica facturile de intrare si TVA pe care ati fi avut dreptul sa o deduceti la achizitie daca erati platitori de TVA (si pe care, in mod corect la vremea aceea, ati introdus-o in valoarea mijloacelor fixe)
- Perioada de ajustare pentru mijloace fixe este de 5 ani si incepe la 1 ianuarie a anului in care mijloacele fixe au fost achizitionate si puse in functiune – in cazul nostru 2017

- Deci se va ajusta TVA pentru 4 cincimi din TVA de pe factura de achizitie
4426 = 21XX
- Se va recalcula amortizarea in acord cu noua valoare a mijlocului fix.

Exemplu:
S-a cumparat in august 2017 un echipament in valoare de 50.000 de lei plus TVA de 9.500 de lei:
2131 = 401 59.500 lei

S-a decis amortizarea liniara pe 10 ani: 59.500 lei/120 luni = 496 lei/luna

Din septembrie (luna urmatoare punerii in functiune) pana in aprile s-a inregistrat lunar :
6811 = 2813 496 lei

In mai 2018 se ajusteaza TVA 9.500 lei /5 ani x 4 ani = 7.600 lei
4426 = 2131 7.600 lei

Tot in mai se recalculeaza amortizarea:
Valoarea mijlocului fix la 1 mai 2018 dupa ajustare : 59.500 – 7.600 = 51.900 lei
Perioada ramasa de amortizat (120 – 8) luni = 112 luni

Amortiarea lunara de inregistrat incepand cu mai 2018: 51900 lei/112 luni = 463,4 lei/luna.
6811 = 2813 463,4 lei

Constantin Vera, Contabil
Multumesc

si daca nu am mijloace fixe,,,, eu doar am facturat servicii in luna august si am depasit plafonul de 300000 lei. Diferenta o trec la ajustari de tva?....adica platesc tva la ce am facturat peste acest plafon?

Incepand cu data de la care obtineti cod de tva, deduceti si colectati tva.
Nu efectuati ajustare a tva ului daca nu e cazul (daca nu aveti sold pe clasa 3, 2 sau 471 )